زغالسنگ چیست؟

Petrosaman

 زغالسنگ

 تعریف زغالسنگ: سنگی رسوبی است که از بقایای گیاهی یا جانوری و ضمن فرایند های مختلف بیولوژیکی و  شیمیایی و در نتیجه فشردگی مواد دفن شده در حوضه های نیمه عمیق به وجود می اید. این حوضه ها به دو گروه درون قاره ای و گروه دوم که به موازات خط ساحلی هستند ، تقسیم بندی میشوند. فرونشینی تدریجی گیاهان و جانوران در کف این حوضه ها و مدفون شدن انها تحت تاثیر فشار و حرارت، فرایند زغال شدگی را در پی دارد. در حقیقت زغالسنگ ماده ای سیاه تا قهوه ای و سوخت غیر متناجسی است که از تغیر شکل بقایای گیاهی تحت شرایط مختلف دما و رطوبت  و فشار طبقات تشکیل میشود.

زغالسنگ مانند گرافیت و الماس، شکل دیگری از کربن نیست بلکه ترکیب پیچیده ای از مواد شیمیایی آلی مثل انواع مواد فرار(هیدروژن،نیتروژن،گوگرد،قطران و …) و عناصر تشکیل دهنده خاکستر( شیل ها، رس ها  پیریت، کوارتز و …) میباشد.

انواع زغالسنگ:

.۱حرارتی

.۲کک شو

پیت (تورب):

محصول تجزیه ناقص گیاهان است که به شکل توده های اسفنجی قهوه ای روشن تا سیاه و اشباع از اب تشکیل میشود و اصولا ارزش حرارتی ندارد.گیاهانی با محتوای زیاد سلولز و اندکی موم و پروتئین ، شرایط مناسبی را برای تشکیل تورب خواهند داشت.

تورب ها در محل هایی به نام تورب زار تشکیل میشوند که خود به دو دسته مرداب ها با محتوای گیاهی بالا و گنداب ها (مرداب جوان) با محتوای گیاهی کم تر تقسیم بندی میشوند. ریشه گیاهانی که در مرداب ها هستند هیچ گاه به خاک نمیرسد…

لیگنیت: این ماده همانند پیت، اثار گیاهی در ان دیده میشود و در اکثر مناطق زغالی وجود دارد.همچنین قابلیت خرد شوندگی زیادی داشته و قبل از مصرف نباید زیاد جا به جا شود.نام دیگر این زغال، زغال قهوه ای یا نارس نیز میباشد.

بیتومینه: هنگامی که فشار طبقات بالا میرود، لیگنیت به زغال بیتومینه تبدیل میشود و سطح کربن ان بیشتر میشود.در این ماده اثار گیاهی به طور کامل از بین میرود. به این نوع زغال ، زغال نرم نیز گفته میشوند و بیشتر برای تامین انرژی و سوختن از ان استفاده میشود.

انتراسیت: اخرین محصول فرایند تشکیل زغالسنگ میباشد که در نتیجه اعمال فشار و دمای بالای لایه های زغالی به وجود می اید. به این ماده زغال سخت نیز میگویند زیرا نسبت به زغال های مرحله اولیه سخت تر بوده و علاوه بر ان شفاف و درخشان میباشد و با شعله ابی و تمیزی میسوزد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر، فایل زیر را دانلود و مطالعه نمایید.

اصطلاحات زغالسنگ